Pokud budeme stavět patrový domek, tak se bez schodiště neobejdeme. A v podstatě tomu nebude ani jinak, když budeme mít chtít nějakou půdičku, která nebude jinak, než nad obytným prostorem. Je pravdou, že se poslední dobou upouští od větších staveb do patra. Lidé spíše upřednostňují nízkopodlažní domky nebo mobilheimy, ve kterých se dá také velmi dobře celoročně bydlet. Pokud jsme se přece jenom rozhodli pro patrovou stavbu, rozhodně neunikneme tomu, jaké zvolíme schodiště. To bude patřit bez větších diskuzí do nejviditelnější části objektu. Je dobré si uvědomit, že bude vystaveno zároveň velké zátěži a tudíž snadné cestě k opotřebovanosti.
Rozhodující bude materiál
Na prvním místě asi bude stále ještě stát schodiště z masivu. Není divu, jedná se o přírodním materiál a k takovým prvkům máme stále slabost. Je pravdou, že dřevo udává tón a příjemný design, ale na druhou stranu je třeba mu věnovat péči a udržovat ho pod kontrolou opravnými nátěry. Oproti tomu technický kámen je úplně jiná pohádka. Vypadá také velmi přirozeně a elegantně. Navíc kamenné schody vydrží daleko větší zátěž a jsou prakticky bezúdržbovým materiálem. Je tvořený kvalitními přírodními surovinami. Pokud vezmeme v úvahu křemen, tak ten se lisuje do podoby, kterou již vidíme před sebou, s pryskyřicí a dalšími materiály. Stranou nezůstává ani barevné provedení, což nám skutečně usnadňuje volbu výběru ohledně barvy.
Hezké neznamená praktické
Schodiště je nejen vizitkou interiéru, ale i venkovních prostorů. Vyráběno je nejen z různých materiálů, ale také provedeních. Je pravdou, že točité schody jsou velmi hezké, ale je třeba uvažovat, zdali budou i praktické. Pokud budeme po nich stěhovat nábytek, tak to si spíš zaděláváme na porouchané nervy, jak se v úzkém prostoru vytočíme. Asi bude nejlepší se obrátit na bytového architekta, jak by viděl on nejlepší umístění a především i praktické použití. Nicméně s technickým kamenem si ostudu neuděláme ani u venkovního řešení, natož vnitřního. Naopak nám budou tyto schody sloužit pěknou řádku let.