Řada lidí, převážně ze starší generace, má z velkého rozmachu nejrůznějších sociálních sítí obavy. Mají strach, že jejich potomci nebudou schopni jednat ve skutečném světě a také toho, že lidé, se kterými si píší a přátelí se, nemusí být těmi, za koho se vydávají. Jsou však tyto obavy oprávněné?
Není sporu, že v dnešní době především mladí lidé využívají sociální sítě čím dál více. Slouží jim nejen ke komunikaci s přáteli a spolužáky, se kterými se znají, ale také k nalezení lidí, kteří mají stejné zájmy a koníčky jako oni. Mohou tak také získat kontakt rychle-hubnuti.to na některou z celebrit. A to ještě není vše.
Mohou se také jejich prostřednictvím dozvídat o nejrůznějších akcích, nebo i sami své přátele na nějakou akci pozvat. Se spolužáky si taky jejich prostřednictvím mohou sdílet materiály ze školy v například v případě nemoci. V případě skupinových projektů je potom možnost rychlé komunikace, kterou vidí všichni zúčastnění členové, neocenitelná.
Jsou zde však samozřejmě také rizika. Nikdy nemůžeme vědět, zda onen mladý kluk s profilem plným fotografií, kterému se tak líbíme a který nás prosí o intimnější fotky, není ve skutečnosti starý tlustý chlápek, který má slabost pro mladá děvčata. A nemůžeme ani vědět, zda člověk, který přes sociální síť něco prodává a chce peníze předem, skutečně danou věc pošle.
Na místě je tedy opatrnost. To však neznamená, že sociální sítě zavrhneme. Rozhodně mají své opodstatnění a povzdechy rodičů, že oni si v jejich věku hráli s dětmi z ulice, skutečně nejsou na místě. Jako vše ostatní, i ony mohou sloužit k dobrým účelům a rozhodně nevadí, ať už si můžeme myslet cokoliv, že počet přátel například na Facebooku je větší, než počet přátel v reálném životě. A to platí zvláště u introvertů.
Proto své děti rozhodně poučte, jaké výhody i nebezpečí tento moderní způsob komunikace představuje, avšak rozhodně není na místě jim je zakazovat. Neboť v dospělosti, až k nim dostanou přístup, jim budou chybět zkušenosti. A věřte, že jich je v dnešní době potřeba.