Léčivých účinků tohoto stromu se využívalo již ve 13. století. Dnes jeho využívání není bohužel tak rozšířené. Nejčastěji se používají mladé smrkové výhonky, které mají největší podíl silice. Výhonky se objevují na starších větvích pravidelně každé jaro.
Jestliže má strom příznivé podmínky pro růst, je schopen vyrašit dvakrát za rok. Výhonky se vyznačují intenzivní vůní, světle zelenou barvou a značnou křehkostí. Sběr smrkových výhonků nesměřujte pouze na jeden strom a sbírejte pouze postranní výhonky, nikoliv terminální. Výhonky vždy důkladně proberte ve vodě a nechte odkapat přebytečnou vodu. Jestliže nemáte přístup k čerstvým, můžete smrkové výhonky Nakliceno zakoupit ve specializovaných internetových či kamenných obchodech.
Smrkové výhonky podporují prokrvení, působí protizánětlivě, pomáhají při nachlazení a svalových a nervových bolestech. Několik hrstí výhonků můžete přidat do koupele při obtížemi s klouby. Používají se také v kuchyni pro jejich zajímavou chuť a pro vysoký obsah vitaminu C. Výborný je také čaj, který dokáže bojovat proti nespavosti.
Protože smrkové výhonky se na stromech objevují nejčastěji jednou ročně, je potřeba je zpracovat. Můžeme je buď usušit, nebo z nich něco vyrobit. Velmi oblíbený je sirup vyrobený studeným procesem. Na výhonky položíme plátky citronu a zasypeme cukrem. Tento proces opakujeme až k hrdlu sklenice. Sklenici uzavřeme a necháme asi 3 týdny na tmavém místě. Poté směs přecedíme přes plátno a konzumujeme po lžičkách jako lék proti nachlazení.
Výhonky se také skvěle hodí na dochucení pokrmů. Několik sušených výhonků můžete přidat do nádoby se solí nebo rozmixovat. Výborně dochutí steaky ale i všechna bezmasá jídla.
Mladé větvičky smrku můžete zkombinovat s libovolným ovocem a vytvořit tak neobyčejnou marmeládu, která obzvláštní každou snídani.