Soja je tradiční potravina, která živí přibližně třetinu světové populace. Velmi však záleží na tom, jak se zpracuje a upravuje. Samotné sojové boby jsou poměrně těžce stravitelné a obsahují také nežádoucí látky, které se běžnou kulinářskou úpravou neodstraní. Pokud byste ji rádi do svého jídelníčku zařadili, zkuste to např. s Tempehem, nebo s naklíčenými semeny.
Fermentace a klíčení pomáhají soju lépe trávit
Sojové klíčky se hodí do jídel asijské, především čínské a korejské kuchyně. Sója je také v Asii konzumována ve větším množství, než kdekoli na světě, směle ji dohání Spojené státy, ale tam se především objevuje ve formě potravinových doplňků (např. sojové maso) a průmyslově zpracovaná. Mějme na paměti, že asijské národy jí také fermentují nebo nechávají naklíčit, aby tím snížili obsah antinutričních látek a zvýšili využitelnost všech jejích složek.
Sója obsahuje velké množství zdravého tuku a také proteinů. Dokáže velmi dobře zasytit na dlouhou dobu a je velmi výživná, podobně jako ostatní druhy luštěnin.
Dlouhé sojové klíčky https://www.nakliceno.cz/soja/ si můžeme vypěstovat doma sami, vhodné je nejprve sojové boby v BIO kvalitě namáčet přes noc na minimálně 10 hodin do studené vody a ráno pak vodu slít. Na kvalitě sojových bobů velmi záleží, je to totiž surovina, která je podrobována různým genetickým experimentům a manipulacím již desítky let a je velmi důležité mít ověřený zdroj, jež zajistí svým klientům luštěninu tzv. GMO free.
Proces klíčení si usnadníte v miskách z akrylového plastu
Klíčení si můžeme usnadnit v nakličovacích miskách a sklenicích, v nich stačí semena dvakrát denně pouze propláchnout malým množstvím vody a za několik dnů se již začnou klíčky tvořit. Konzumovatelné jsou zhruba za 6 dnů, tehdy jsou velmi šťavnaté, křupavé, chutné a obsahují velké množství vitamínů, antioxidantů a enzymů.