Co a jak tedy jíst v zimě? Jaký si v chladných měsících roku sestavit jídelníček?
Pravidelnost
V zimním chladném období potřebuje organismus mnohem více energie. Spotřebovává ji k udržení ideální tělesné teploty, což v mrazivém počasí není zrovna lehký úkol. Pokud nebudete jíst pravidelně, mnohem častěji se budete potýkat s divokými chutěmi na všechno možné i nemožné. Stačí udělat jednoduchou věc. Snídat, obědvat a večeřet a doplnit to dopolední a odpolední svačinou. Při pravidelném doplňování energie nebudete večer „luxovat“ lednici.
Energie
Energii nedoplňujte energy drinky, které jsou plné cukru, barviv, umělých sladidel a jiných zbytečností, co zanáší tělo. Zkuste například horké maté nebo lapacho. Nezapomínejte na fakt, že v zimě máme menší pocit žízně než v horkém létě a pitný režim dodržujte.
Jste utlumeni, oči se klíží a hlava padá únavou? Místo čokolády zkuste ořechy, semínka a sušené ovoce. Ořechy vás nadopují zdravými tuky a budete se více soustředit.
Zdravé tuky
Neházejte tuky do jednoho pytle. Ty zdravé nám nepřidávají nadbytečná kila, ale udrží nás v zimě v kondici. Jen je potřeba vybrat ty správné. Volte libové maso, mořské ryby, avokádo, ořechy, semínka, olivy. Zeleninový salát zakápněte olivovým olejem.
Polévky
Zasytí, zahřejí organismus a doplní tekutiny. Jsou rychle hotové. Dejte si třeba kuřecí vývar, krémovou pórkovou nebo tomatovou italskou. Výborná je též odlehčená koprová s mlékem místo smetany a s vejcem uvařeným natvrdo. Polévky jsou vhodnou chutnou a levnou alternativou teplé zimní večeře.
Ovoce a zelenina
Imunitu v zimním období viróz posílíme konzumací ovoce a zeleniny. Co se týče citrusových plodů, mnozí odborníci je doporučují vzhledem k obsahu vitamínů a jiných prospěšných látek. Stoupenci východní medicíny je zase radí v zimě omezit. Patří totiž k potravinám, které mají vnitřní ochlazující účinek na organismus.
Nic ale určitě nezkazíte, když si v zimě často dáte červenou řepu, křen, růžičkovou kapustu, kysané zelí, cibuli a česnek.