Většina z nás si pod pojmem zahrádka představí mrkev, ředkvičky, brambory a plno jiné zeleniny zasazené za záhoncích. Je pravda, že domácí zelenina je mnohem lepší, ale ne vždy je zahrada či zahrádka pouze užitková. Podíváme se podrobněji na nejčastější typy zahrad.
OKRASNÁ ZAHRADA
Okrasná zahrada je pro každého něco jiného, pro některé jsou to květiny, zasazené okolo pečlivě zastřiženého trávníku, pro jiné to může být oáza dřevin, které díky pečlivosti majitele vzkvétají a kde kdo je závidí. Bohužel, to ale není zahrada, kterou si mohou vytvořit sami majitelé. Většinou si na to zvou odborníky, zahradní architekty, kteří tento obor studovali mnoho let. Tento druh zahrady má především estetické vlastnosti. Aby bylo vše na tomto druhu zahrady perfektní, vyžaduje to určité dovednosti, co se týká pěstování a v neposlední řadě i finance.
LUČNÍ ZAHRADA ČI MOTÝLÍ ZAHRADA
Jedná se vlastně o traviny a květiny, které rostou na loukách v horských oblastech, a které vábí motýli. Toto osivo je běžně dostupné na internetu, tento typ zahrady zvládne úplně každý. Trik je v tom, nechat trávu vyrůst minimálně do výšky 20 cm, a následně na to ji posekat, doporučuje se kosa, ale sekačka ničemu neublíží. Květiny na této zahradě, tedy ty luční, vykvetou až druhý rok, první rok ''vyleze'' pouze tráva.
MĚSTSKÉ ZAHRADY
U těchto typů zahrad jde o to, aby rostliny vydržely. Důležité je, aby barvy květů a listů nebyly moc výrazné, aby se barvy netloukly. Mnoho zahrad je půl na půl, okrasné květiny společně s upraveným trávníkem. Nejčastěji se sázejí květiny Liliochvostec, Kakost, Levandule, Šuškarda, Dlužina a jim podobné. Vidíme v nich i třeba Lilie nebo Kosatce. Takovou zahradu si můžeme vytvořit i na vesnici, pakliže nemáme zrovna mnoho prostoru.
KLASIKA
Klasická zahrada je taková, které vévodí bazén a anglický trávník. Okolo pozemku jsou rozmístěny růže či jiné květiny, zasazené stromy anebo keře, které dodávají potřebný stín.
Na každé zahradě, ať už jde o městskou, klasickou, motýlí či okrasnou, najdeme udírnu, gril, anebo jen prostou houpačku, posezení či skalku s jezírkem. Vždy záleží na majiteli pozemku, co, kde a jak chce mít, a jestli ji bude mít užitkovou.