Věda ví o všech důležitých součástech naší stravy všechno. Horší to je s všeobecnou znalostí těchto informací, které se ve škole většinou neučí. Potom lidé nevědí, kde tyto informace hledat, komu věřit a jaké rady jsou účinné, nebo co jsou jenom babské rady, které mohou ve skutečnosti nadělat více škody než užitku. Lidé potom většinou zapomínají, že ve stravě nejde jenom o vitaminy a proteiny, ale i další důležité látky, bez kterých se naše tělo neobejde. Mezi takové látky patří právě vláknina. Zajímá vás, co v našem těle způsobuje, proč bychom měli její konzumaci zvýšit a ve kterých potravinách ji najdete v přirozené podobě? Pak pokračujte ve čtení našeho článku.
Co je to vláknina?
Jsou to vlastně veškeré složky z rostlinné stravy, kterou konzumujeme, ale naše enzymy, které se nacházejí v trávicím ústrojí, ji nedokáží strávit, rozložit a uložit nebo zpracovat. Mezi tyto látky se nejčastěji zařazuje:
1. Lignin
2. Hemicelulóza
3. Celulóza
Tyto složky jsou chápány jako tzv. hrubá vláknina. Ta je pro nás obtížně stravitelná, což má pozitivní vliv na náš trávicí trakt i proces trávení.
Jaké jsou druhy vlákniny?
– Rozpustná
Tato absorbuje vodu a je schopná provádět proces kvašení. Pomáhá trávit tuk a sacharidy. Navíc podporuje střevní mikroflóru, její vznik a funkci.
– Nerozpustná
Ta napomáhá průchodu stravy při průchodu trávicím traktem, pomáhá při průchodu tlustým střevem a zjednodušuje tak vyprazdňování.
Kolik vlákniny bychom měli přijímat?
Asi třicet pět gramů denně pro zdravé fungování našeho zažívání a trávicího traktu. Proto byste měli jíst celozrnné pečivo, luštěniny a ovoce a zeleninu. Luštěniny jsou zvlášť neoblíbené právě proto, že rozkládají cukry, které potom pomáhá vláknina kvasit. Kvůli tomu trpíme nadýmáním, které je společensky nevhodné, přesto velice důležité pro správné fungování našeho organismu.