Zatímco dobrá autoškola vám na cestě za kusem modrého plastu pomůže, ta špatná vám může pěkně zavařit. Jak vybrat tu správnou? Prvním krokem by měly být reference, jak na internetu, tak od vašich známých. Pokud máte mezi kamarády někoho, kdo řidičské oprávnění získal, není nic jednoduššího, než se zeptat. Dalším krokem pak bude i výběr místa. Většina lidí si vybírá autoškolu v místě bydliště, školy nebo zaměstnání. To má kromě dobré dostupnosti i tu výhodu, že alespoň zezačátku budete jezdit tam, kde to znáte, a kde víte, co čekat.
O autoškole vám toho hodně řeknou i její prostory. Měly by být čisté, v rámci možností světlé, a vybavení by mělo být moderní. V ideálním případě bude v centrále autoškoly i trenažér, na kterém se zacvičíte, než poprvé vyjedete na silnici. Pokud se v sídle autoškoly necítíte příjemně, jděte jinam. Bude to totiž právě tady, kam budete chodit na povinné hodiny teorie, a poslouchat o zásadách první pomoci, zatímco sedíte v tmavém sklepě, není nic moc.
Kapitolou sami pro sebe jsou pak instruktoři. Zejména ženy a dívky si často stěžují na sexistické narážky či vtipy. Pokud se vám něco takového stane, nenechávejte si to pro sebe. Ve většině případů totiž nejste jediná. Obecně platí, že pokud si s instruktorem nesednete, neváhejte požádat o výměnu. Jednak je to člověk, se kterým budete trávit dlouhé hodiny v autě, a druhak proto, že to bude právě váš školitel, kdo vám bude u zkoušky klíčovým spojencem. Pokud tedy dojdete k závěru, že s vaším školitelem nevyjdete, požádejte o výměnu. Bude to lepší pro obě strany.
Jak tedy poznat dobrou autoškolu? Je to místo, kde vás skutečně chtějí naučit řídit, ne z vás jen vytahat peníze. Pátrejte po příjemných prostorách s trpělivými lidmi, kde si vašeho času budou vážit, s vychovají z vás schopného šoféra – začátečníka. Tak šlápněte na plyn.